دیرنشین باشگاه دانلود خبرنگاران جوان

دیرنشین: باشگاه دانلود خبرنگاران جوان رسول مهربانی مبعث رسول حضرت محمد مبعث پیامبر

گت بلاگز فرهنگی هنری اندیشه خیام او را در جایگاه بزرگان شعر امروز نشاند

در واقع آنچه خیام را خیام کرد و موجب شد وی را جزء بزرگان شعر فارسی بشناسیم چیزی جز اندیشه خاص این شاعر نیست.

اندیشه خیام او را در جایگاه بزرگان شعر امروز نشاند

محمدرضا طاهری، شاعر در گفتگو با خبرنگار حوزه ادبیاتگروه فرهنگی گروه تحریریه سایت جوان؛با اشاره به آنچه خیام را خیام کرد، گفت: در واقع آنچه خیام را خیام کرد و موجب شد وی را جزء بزرگان شعر فارسی بشناسیم چیزی جز اندیشه خاص این شاعر نیست. آثار این شاعر به لحاظ تعداد و حجم شعر محدود است و همه اش در قالب رباعی هست. مولانا غزل های زیادی دارد خیام با تعداد بسیار محدود رباعی جایگاه خاص ای در ادبیات فارسی دارد. دلیلش اندیشه و نگاه منحصر به فرد وی به هستی و دنیا و دم غنیمت شماری اش هست.
وی افزود: آن بخش از اندیشه خیام که در آن دم غنیمت شماری دیده می شود مطلوب اروپائیان هست. نگاه عمیق این شاعر به هستی، توجه به هستی و پرسشها توحیدی نیز در آثارش دیده می شود و عنصر حکمت در آثارش بسیار پررنگ هست. صدای خیام یک صدای متفاوت در ادبیات است و علت آنکه آثار وی در کشورهای اروپایی مورد استقبال قرار گرفته همان دم شماری و در لحظه زندگی کردن وی هست.

عبارات مهم : ترجمه

این شاعر با اشاره به نبود پیچیدگی در زبان خیام بیان کرد: شعر خیام هر چه دارد در مضمون است در شعر حافظ با مهندسی کلمات روبرو هستیم. یک زبان پیچیده و درهم تنیده دارد. ولی مضمون شعر خیام در ترجمه خوب انتقال یافته می شود. یک دلیلش این است که درصد کمتری از شعریت آثار وی در ترجمه از دست رفته است در صورتی که در ترجمه شعر حافظ درصد بالایی از شعریت آثارش هنگام ترجمه از دست می رود. ترجمه اندیشه خیام و مضمون آثارش راحت تر و قابل فهم تر است.
طاهری تصریح کرد: شاید به علت همان خاص بودن شعر خیام و اینکه شاعر خاص ای است خیلی ها دوست داشتند آثارشان مانند وی باشد. در سرنوشت خودمان می توان سهراب سپهری را مثال زد. فارغ از اینکه تا چه حد سهراب سپهری شاعر مهمی است شاخصه های شعری منحصر به فردی را در شعر وی می بینیم. این مسئله باعث شده است افرادی شعرهایی با زبان شبیه به سهراب بگویند و مردم کم اطلاع هم متوجه نمی شوند شعر اثر سهراب سپهری نیست. این خاص بودن و خاص بودن خیام است که موجب شد رباعی هایی مانند رباعی های وی سروده شود.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: ترجمه | سهراب سپهری | خیام | شعر فارسی | ادبیات |

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog